Obojek

Z PainartWiki
Přejít na: navigace, hledání

Obojek patří mezi nejrozšířenější BDSM symboly s tím nejhlubším emocionálním podtextem. Můžeme se setkat s obojky z různých materiálů (nejčastěji vídáme kožené nebo kovové obojky, ale výjimkou nejsou ani obojky provazové, latexové nebo textilní), různých šířek a provedení. Některé obojky jsou designované pro neustálé nošení, jiné se hodí jen pro krátký časový úsek, některé se dají zamknout (a na první pohled je i nezúčastněné osobě jasné, že něco vyjadřují), jiné jsou velmi decentní a nenápadné a oko nezasvěceného pozorovatele je může považovat za náhrdelník. K nošení a nasazení obojku existuje mnoho důvodů a obojky mohou vyjadřovat mnoho věcí.

Obecný obojek

Nejčastěji se s ním setkáváme na BDSM srazech a večírcích, kde jej nosí nezadané submisivní osoby jako vyjádření své pozice a svých preferencí. Obojek v tomto případě nenaznačuje partnerský ani sexuální vztah, submisivní osoba si ho obvykle nasazuje sama a je vnímán spíše jako doplněk outfitu, než jako vyjádření skutečnosti, že je jeho nositel zadaný. To, jak tento obojek vypadá, záleží vyloženě na osobním vkusu majitele, takže se můžeme setkat se skutečně pestrou škálou kousků.

Hrací obojek

Nasazení obojku jednou osobou osobě druhé přináší téměř bez výjimek hluboký emocionální prožitek pro obě zúčastněné strany, ale v tomto případě je obojek a jeho využití limitováno hranicemi scene, tedy momentálních BDSM hrátek. Může mít dvě roviny- technickou a emocionální. Ta první vyžaduje obojek s více očky, ke kterým se dá připnout vodítko, případně ruce, a takový obojek slouží spíše ke znehybnění nebo omezení pohybu. Druhá varianta, obojek emocionální, vyjadřuje v okamžiku nasazení momentální vlastnictví submisivní osoby dominantní osobou, vyjadřuje podřízenost, poslušnost, důvěru, ochotu, ochranu a moc, ovšem pouze v rámci hrátek. Po skončení je obojek zase sundán a role se vyvažují.

Partnerský obojek

Pro mnoho příznivců BDSM je obojek velmi hlubokým gestem, kterým vyjadřují skutečně silnou náklonost, lásku, důvěru a respekt a obojek proto nasazují a nechávají si nasazovat jen ve výjimečných vztazích s výjimečnými lidmi. Neberou jeho význam na lehkou váhu, často se lze setkat s přirovnáním tohoto obojku se snubním prstenem. Některé páry preferují nošení partnerského obojku 24/7, jiné dvojice volí občasné nošení (ať už kvůli dětem, práci, rodině nebo pohodlí), ale u tohoto typu obojku nezáleží na čase, po který je nošen, důležitou roli hraje hluboký emocionální význam.

Otrocký obojek

Tento obojek je obvykle nošen neustále a vyjadřuje skutečnost, že submisivní osoba patří konkrétnímu dominantnímu člověku. Obvykle bývá i zamčený, aby si jej nositel nebyl schopen sám sundat- uzamčení je rafinovaným způsobem, jak submisivní osobě neustále připomínat, že patří ke svému dominantovi. Otrocký obojek musí být ze své podstaty z trvanlivého materiálu, který je odolný proti vlhkosti, plísním a korozi. Nedoporučují se kožené obojky, protože pot a voda kůži poškozují, obvyklým materiálem je chirurgická ocel. U té je ale třeba dbát na rozumnou šířku- robustní obojky jsou příliš těžké a jejich nošení může způsobit vážné zdravotní komplikace.