Ponižování

Z PainartWiki
Verze z 20. 6. 2015, 10:34; Admin (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Erotické ponižování je BDSM praktikou, jejíž cílem je degradace člověka za účelem dosažení sexuálního vzrušení jak u osoby ponižované, tak ponižující. Nemusí se vždy jednat o vyloženě sexuální aktivitu, často se ponižování odehrává na veřejnosti nebo v neerotických okamžicích, ale i v těchto případech samozřejmě k sexuálním vzrušení dochází.

Ponižování je velmi obvyklou praktikou a můžeme se s ním setkat v mnoha odvětvích BDSM, ale je nutné nebrat jej na lehkou váhu. Při hrátkách směřovaných na ponížení člověka se většinou nesetkáme s rizikem úrazu, ale přesto může dojít k vážnému ublížení na duši. Je nezbytně nutné, aby se všichni zúčastnění dopředu dohodli, které směry jsou v pořádku ("ty špinavá čubko" může být pro mnoho lidí velmi vzrušující), ale kterým směrem se nacházejí hranice únosnosti ( "ty tlustá čubko" může zranit city, zejména pokud takto oslovená osoba trpí komplexy ze svého těla a taková hra s velkou pravděpodobností napáchá více škody, než užitku). Ponižování nemusí nutně souviset se submisivitou- ponižovaný člověk nemusí vždy cítit potřebu někomu sloužit nebo ho poslouchat, a mnoho lidí vyhledává ponížení výhradně v průběhu milostných hrátek a do jejich denního života se tato libůstka nepromítá.

Rozdíl mezi zneužíváním, domácím násilím a erotickým ponižováním nemusí být na první pohled patrný, protože nezúčastněnému divákovi mohou připadat projevy u žádoucího i nežádoucího ponižování úplně stejné, ale rozdíl spočívá v konsenzualitě. Pokud oba partneři souhlasí, vše je v naprostém pořádku. Bohužel, se zneužíváním se můžeme setkat i v BDSM vztazích- dochází k tomu v případě, že dominantní jedinec nerespektuje hranice a submisivní protějšek uráží za míru únosnosti. K tomuto může dojít omylem a nevědomky- v takovém případě se jedná o naprostou ignoraci ze strany dominanta, který si neuvědomuje, že nevhodným ponižováním psychicky trýzní svůj submisivní protějšek, nebo vědomě- dominantní člověk ví, co submisivního partnera zraňuje nežádoucím způsobem, ale protože ve svých rukou cítí velkou moc, nedbá na to a partnerovi ubližuje. Ačkoliv v obou případech za psychickým násilím stojí jiná příčina, v obou případech je nutné, aby submisivní osoba, které je psychicky ubližováno (i když je to v rámci BDSM vztahu, který už ve své podstatě jisté ubližování zaručuje) tuto situaci řešila a bránila se.

V závislosti na průběhu a prostředí dělíme ponižování na několik druhů.

Verbální ponižování

Dominantní osobu vzrušuje používat vulgarismy, hovořit o submisivní člověku jako o podřadné bytosti nebo znevažovat jeho existenci a submisivní člověk tato slova rád přijímá. Slovní ponižování často provází další BDSM praktiky, ale nezřídka se stává, že celá scene je založená na mluveném slovu.

Několik příkladů verbálního ponižování:

  • urážky