Obojek

Z PainartWiki
Verze z 16. 4. 2019, 23:23; Gaslight (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Obojek patří mezi nejrozšířenější BDSM symboly s tím nejhlubším emocionálním podtextem. Můžeme se setkat s obojky z různých materiálů (nejčastěji vídáme kožené nebo kovové obojky, ale výjimkou nejsou ani obojky provazové, latexové nebo textilní), různých šířek a provedení. Některé obojky jsou designované pro neustálé nošení, jiné se hodí jen pro krátký časový úsek, některé se dají zamknout (a na první pohled je i nezúčastněné osobě jasné, že něco vyjadřují), jiné jsou velmi decentní a nenápadné a oko nezasvěceného pozorovatele je může považovat za náhrdelník. K nošení a nasazení obojku existuje mnoho důvodů a obojky mohou vyjadřovat mnoho věcí.

Obecný obojek

Nejčastěji se s ním setkáváme na BDSM srazech a večírcích, kde jej nosí nezadané submisivní osoby jako vyjádření své pozice a svých preferencí. Obojek v tomto případě nenaznačuje partnerský ani sexuální vztah, submisivní osoba si ho obvykle nasazuje sama a je vnímán spíše jako doplněk outfitu, než jako vyjádření skutečnosti, že je jeho nositel zadaný. To, jak tento obojek vypadá, záleží vyloženě na osobním vkusu majitele, takže se můžeme setkat se skutečně pestrou škálou kousků.

Hrací obojek

Nasazení obojku jednou osobou osobě druhé přináší téměř bez výjimek hluboký emocionální prožitek pro obě zúčastněné strany, ale v tomto případě je obojek a jeho využití limitováno hranicemi scene, tedy momentálních BDSM hrátek. Může mít dvě roviny- technickou a emocionální. Ta první vyžaduje obojek s více očky, ke kterým se dá připnout vodítko, případně ruce, a takový obojek slouží spíše ke znehybnění nebo omezení pohybu. Druhá varianta, obojek emocionální, vyjadřuje v okamžiku nasazení momentální vlastnictví submisivní osoby dominantní osobou, vyjadřuje podřízenost, poslušnost, důvěru, ochotu, ochranu a moc, ovšem pouze v rámci hrátek. Po skončení je obojek zase sundán a role se vyvažují.

Partnerský obojek

Pro mnoho příznivců BDSM je obojek velmi hlubokým gestem, kterým vyjadřují skutečně silnou náklonost, lásku, důvěru a respekt a obojek proto nasazují a nechávají si nasazovat jen ve výjimečných vztazích s výjimečnými lidmi. Neberou jeho význam na lehkou váhu, často se lze setkat s přirovnáním tohoto obojku se snubním prstenem. Některé páry preferují nošení partnerského obojku 24/7, jiné dvojice volí občasné nošení (ať už kvůli dětem, práci, rodině nebo pohodlí), ale u tohoto typu obojku nezáleží na čase, po který je nošen, důležitou roli hraje hluboký emocionální význam.

Otrocký obojek

Tento obojek je obvykle nošen neustále a vyjadřuje skutečnost, že submisivní osoba patří konkrétnímu dominantnímu člověku. Obvykle bývá i zamčený, aby si jej nositel nebyl schopen sám sundat- uzamčení je rafinovaným způsobem, jak submisivní osobě neustále připomínat, že patří ke svému dominantovi. Otrocký obojek musí být ze své podstaty z trvanlivého materiálu, který je odolný proti vlhkosti, plísním a korozi. Nedoporučují se kožené obojky, protože pot a voda kůži poškozují, obvyklým materiálem je chirurgická ocel. U té je ale třeba dbát na rozumnou šířku- robustní obojky jsou příliš těžké a jejich nošení může způsobit vážné zdravotní komplikace.

Další typy obojků

Kolik vztahů, tolik přístupů k obojkům. BDSM není žádné náboženství ani politická strana s jasně daným programem, takže i u obojků se můžeme setkat s mnoha variantami, několik příkladů:

  • obojek hanby- pokud se submisivní osoba nějakým způsobem proviní, může jí dominantní protějšek nasadit obojek hanby- obvykle s hanlivým nápisem, případně nepříjemných barev nebo z nepříjemného materiálu
  • obojek přání- tento obojek si nasazuje submisivní osoba sama a podle volby obojku dominantní partner hned pozná, po čem submisivní partner touží. Mohou mít dohodnuté určité barvy pro určité praktiky, obojky s nápisy, obojky z různých materiálů, představivosti se meze nekladou.
  • obojek zkušební- tento obojek je jakýmsi předstupněm partnerského. Dominantní osoba jím dává najevo, že zvažuje hlubší vztah se submsivním partnerem, který může nošení tohoto obojku vnímat jako test svých kvalit, oddanosti a poslušnosti. Nutno dodat, že s tímto typem obojku se v praxi příliš často nesetkáme.
  • obojek ochranný- ani tento typ není úplně běžný, ale můžeme se setkat se situacemi, kdy dominantní osoba nabízí submisivní osobě ochranu, aniž by mezi nimi byl milenecký nebo partnerský vztah. Dominant tedy submisivní osobě nasadí obojek, kterým se zavazuje k zajištění bezpečí a ochrany submisivnímu protějšku, ale nevyžaduje od něj na oplátku žádné služby nebo plnění povinností.

Několik zajímavostí o obojcích

  • nošení obojku je být natolik intenzivním emocionálním zážitkem, že při rozchodu partnerů může odebrání obojku způsobit submisivnímu člověku trauma
  • obojek mohou nosit opa partneři- nebývá to častým jevem, ale ve vyrovnaném vztahu (a není nutné, aby byli partneři switch a střídali si role) může obojek nosit i dominantní člověk. Obvykle nosí stejný obojek jako submisivní partner, střízlivého až nenápadného designu a většinou jen na BDSM srazy a večírky jako vyjádření hloubky a intenzity vztahu
  • v některých komunitách (většinou pouze na konkrétních akcích a večírcích) může platit obojková etiketa- osoba nosící obojek nesmí hovořit, pokud není tázána, nesmí se dívat do očí jiným lidem, musí být nahá, musí obsluhovat dominantní osoby... tato pravidla se různí, ale vždy je nutné s nimi dopředu seznámit submisivního člověka a pokud se submisivní osoba rozhodne tato pravidla přijmout a zúčastnit se podobného večírku, je nutné po celou dobu konání dodržovat základní pravidla SSC