Fetish

Z PainartWiki
Verze z 3. 6. 2015, 08:50; Admin (diskuse | příspěvky)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Fetišismus je erotická fascinace konkrétní částí těla, konkrétním materiálem nebo předmětem a setkáme se s ním u drtivé většiny populace. Můžeme sem řadit i tak nevinné libůstky, jako je preference dam s větším poprsím, mužů s knírkem nebo oblibu luxusního spodního prádla, ale protože se jedná o velmi běžné preference, neřadíme to mezi odchylky proti běžné sexualitě. Hranice mezi osobním vkusem a fetišismem je poměrně tenká a každý ji vnímá trochu odlišně, ale suchou definicí můžeme říci, že o fetišismu mluvíme v případě, že člověk upřednostňuje konkrétní předměty v takové míře, že bez nich je obtížné dosáhnout sexuálního vzrušení a tyto aktivity mu zasahují do partnerského života tak, že bez naplnění svých potřeb nedokáže žít v partnerském vztahu. Tato deviace ale není v naprosté většině případů nebezpečná pro společnost, fetišisté netrpí sklony k agresivitě a svým vášním se věnují většinou v soukromí nebo v komunitě podobně orientovaných osob.

Rozdělení fetiše

Části těla

Sem řadíme sexuální fascinaci již zmiňovaným bujným poprsím, nohou (tzv. footfetish) nebo jinou částí těla, případně tělesnou konstitucí nebo barvu vlasů. Tento osobní výběr se však fetišismem stává až ve chvíli, kdy daný člověk upřednostňuje konkrétní objekt svého zájmu před celkem partnera, případně svého partnera miluje právě kvůli konkrétním vlastnostem a další projevy jeho osobnosti jej nezajímají. Obvyklým způsobem naplnění erotických tužeb bývá samotný dotek konkrétních částí těla, jejich masírování, očuchávání, případně masturbace s jejich pomocí.

Neživé prodloužení těla

Tento fetiš je zaměřený na předměty, které nosí člověk na těle, ale nejsou jeho součástí- boty, doplňky, oděv. I v tomto případě platí, že záliba v půvabném spodním prádle nebo vysokých podpatcích z člověka fetišistu nedělá- o odchylce hovoříme v okamžiku, kdy je osoba zcela fascinovaná objektem zájmu a není schopna dosáhnout naplnění svých erotických tužeb, pokud tyto objekty nemá nadosah.

Mezi nejčastější fetiše na neživé prodloužení těla řadíme spodní prádlo, boty, brýle nebo korzety.

Materiály

Na rozdíl od fetiše na neživé prodloužení těla, který také úzce souvisí s použitými materiály, zde není nezbytně nutné, byl konkrétní materiál spojován s partnerem. Fetišistu zaměřeného na konkrétní materiál, například latex, samozřejmě vzrušují latexové šaty a doplňky, ale stejnou míru vzrušení mu přináší dotyk například latexového prostěradla, takže pro naplnění jeho sexuálních potřeb není nezbytně nutné, aby jeho hrátky obsahovaly další osobu. Předmětem jeho vášně je konkrétní materiál nikoliv proto, že je spojený s partnerem, ale čistě jen pro svůj vzhled a vlastnosti.