Fetish

Z PainartWiki
Přejít na: navigace, hledání

Fetišismus je erotická fascinace konkrétní částí těla, konkrétním materiálem nebo předmětem a setkáme se s ním u drtivé většiny populace. Můžeme sem řadit i tak nevinné libůstky, jako je preference dam s větším poprsím, mužů s knírkem nebo oblibu luxusního spodního prádla, ale protože se jedná o velmi běžné preference, neřadíme to mezi odchylky proti běžné sexualitě. Hranice mezi osobním vkusem a fetišismem je poměrně tenká a každý ji vnímá trochu odlišně, ale suchou definicí můžeme říci, že o fetišismu mluvíme v případě, že člověk upřednostňuje konkrétní předměty v takové míře, že bez nich je obtížné dosáhnout sexuálního vzrušení. Tyto aktivity mu zasahují do partnerského života tak, že bez naplnění svých potřeb nedokáže žít v partnerském vztahu. Tato deviace ale není v naprosté většině případů nebezpečná pro společnost, fetišisté netrpí sklony k agresivitě a svým vášním se věnují většinou v soukromí nebo v komunitě podobně orientovaných osob.

Rozdělení fetiše

Části těla

Sem řadíme sexuální fascinaci již zmiňovaným bujným poprsím, nohou (tzv. footfetish) nebo jinou částí těla, případně tělesnou konstitucí nebo barvu vlasů. Tento osobní výběr se však fetišismem stává až ve chvíli, kdy daný člověk upřednostňuje konkrétní objekt svého zájmu před celkem partnera, případně svého partnera miluje právě kvůli konkrétním vlastnostem a další projevy jeho osobnosti jej nezajímají. Obvyklým způsobem naplnění erotických tužeb bývá samotný dotek konkrétních částí těla, jejich masírování, očuchávání, případně masturbace s jejich pomocí.

Neživé prodloužení těla

Tento fetiš je zaměřený na předměty, které nosí člověk na těle, ale nejsou jeho součástí- boty, doplňky, oděv. I v tomto případě platí, že záliba v půvabném spodním prádle nebo vysokých podpatcích z člověka fetišistu nedělá- o odchylce hovoříme v okamžiku, kdy je osoba zcela fascinovaná objektem zájmu a není schopna dosáhnout naplnění svých erotických tužeb, pokud tyto objekty nemá nadosah.

Mezi nejčastější fetiše na neživé prodloužení těla řadíme spodní prádlo, boty, brýle nebo korzety.

Materiály

Na rozdíl od fetiše na neživé prodloužení těla, který také úzce souvisí s použitými materiály, zde není nezbytně nutné, byl daný materiál spojován s partnerem. Fetišistu zaměřeného na konkrétní materiál, například latex, samozřejmě vzrušují latexové šaty a doplňky, ale stejnou míru vzrušení mu přináší dotyk například latexového prostěradla, takže pro naplnění jeho sexuálních potřeb není podstatné, jestli jeho hrátky zahrnují další osobu. Předmětem jeho vášně je konkrétní materiál nikoliv proto, že je spojený s partnerem, ale čistě jen pro svůj vzhled a vlastnosti.

Nejrozšířenější fetiše

Latex

Pružný, elastický, po nahřátí velmi tvárný materiál se specifickým vzhledem a vůní je jedním z nejčastějších objektů fetiše vůbec. Z latexu se vyrábí kondomy, lékařské rukavice, oblečení, spodní prádlo, masky i erotické pomůcky, je snadno dostupný a snadno se udržuje. Drobnou nevýhodou latexového oblečení je citlivost a náchylnost k protržení, ale při troše opatrnosti a správné péči je trvanlivý.

Lack a PVC

Levný a skvěle dostupný materiál, oblíbený pro vzhled i vůni. Není tak pružný jako latex, ale je díky tomu méně choulostivý a tak snadno se neprotrhne.

Kůže

Pro mnoho lidí je kůže symbolem BDSM a představuje pro ně jisté vyjádření příslušnosti k tomuto životnímu stylu, ale předmětem fetiše se stává primárně pro svou nezaměnitelnou vůni a vzhled. Osoba s fetišem na kůži často vyhledává kožené oblečení a doplňky, ale nezřídka se můžeme setkat s fetišem na kožené bičíky, důtky nebo obojky ( asi nepřekvapí, že tento fetiš bývá spojen se sadismem a masochismem, případně dominancí a submisivitou).

Prádlo a boty

Předmětem tohoto fetiše jsou nošené (a zejména dámské) boty a spodní prádlo. Mnoho milovníků těchto předmětů preferuje prádlo a boty dlouhodobě nošené, protože nesou výraznější pachovou stopu. Ta je co se intenzity fetiše týče hned v závěsu za použitý materiálem, ačkoliv v některých případech hraje materiál jen nepodstatnou roli, důležitým prvkem je skutečnost, že se jedná o část oděvu dlouhodobě nošenou ženou. Tento fetiš může být potenciálně nebezpečný, nikoliv proto, že by mohl přinášet ohrožení nezúčastněných osob, ale protože někteří fetišisté nedokážou zcela kontrolovat nutkání a uchylují se ke krádežím (ať už bot, nebo prádla ze šňůry). Takto odhalená krádež vede k velkému společenskému odsouzení a často velmi poškodí život odhaleného lapky.

Bezpečnost

Fetišismus sám o sobě přináší jen velmi málo rizik, samozřejmě pokud si osoba milující PVC nestrká hlavu do pytlíku a nezaváže si smyčku kolem krku, jediné závažné riziko, o kterém jsme se zmiňovali, je odhalení případné krádeže prádla. Fetišisté patří mezi tiché a nenápadné devianty (ano, fetišismus je zařazen mezi tzv. parafilie, tedy sexuální deviace) a většinou se spokojí s praktikováním svých libůstek v klidu domova, případně na tematických večírcích komunity podobně zaměřených lidí.