BDSM pomůcky

Z PainartWiki
Přejít na: navigace, hledání

BDSM praktiky už ze své podstaty často vyžadují použití pomůcek. Může se jednat o podomácku vyrobené hračky, o pomůcky z klasické domácnosti, ale pokročilejší hrátky vyžadují speciální nástroje.

Pomůcky z domácnosti

Při troše představivosti lze v rámci BDSM praktik využít mnoho předmětů z každodenního života, které jsou v běžné domácnosti vždy při ruce. Téměř každý příznivce kinky sexu začínal svoje touhy objevovat za použití obyčejných předmětů a pro mnoho z nich zůstaly tyto předměty dodnes oblíbenými hračkami, například kuchyňská vařečka patří mezi klasiku, která se nikdy neomrzí. Předměty domácí potřeby jsou sice pro svou snadnou dostupnost oblíbené zejména experimentujícími začátečníky, ale i pokročilý příznivce BDSM si může přijít na své. Tyto nenápadné pomůcky totiž mnohdy hrají významnou roli při role play a často mohou sloužit jako decentní nástroje pro intenzivní D/s hrátky. Pro mnoho submisivních/masochisticky orientovaných osob je například výprask již zmíněnou vařečkou nebo kabelem od žehličky mnohem intenzivnější, než je použití speciálních BDSM nástrojů a to především pro hluboký emocionální zážitek. Použití koženého pásku s sebou zase nese hlubokou symboliku a vyjadřuje jasně stanovené role, stejně jako dokáže podkreslit scene zaměřenou na role play. Vědomí, že v celé domácnosti se nacházejí porůznu rozmístěné (a na očích vystavené) sexuální pomůcky a že v podstatě kdykoliv může dojít k hrátkám, vyvolává u mnoha příznivců BDSM velkou vlnu vzrušení.

Důležitým aspektem při používání všech pomůcek je bezpečnost. Při užití předmětů denní potřeby je třeba klást důraz na bezpečnost o to víc, že tyto pomůcky nejsou designované k tomu, aby byly použity v oblasti sexuálních aktivit, potažmo BDSM vůbec. Než dominantní osoba přistoupí k používání pomůcek na svém partnerovi, je třeba, aby jejich užití vyzkoušela nedříve na sobě, a to včetně řešení případných nouzových situací. Například kabely od spotřebičů nabízejí vyloženě široké spektrum využití, ale je třeba, aby si dominantní člověk nejdříve vyzkoušel, jestli se dají v případě nouze bezpečně rozstřihnout nebo rozřezat.

Několik příkladů nejčastěji používaných předmětů denní potřeby:

 • vařečka- klasický bicí nástroj, který je vždy k dispozici. Doporučuje se ale nepoužívat stejné vařečky na vaření i k výpraskům, dřevo se hůře dezinfikuje a mohlo by snadno dojít k porušení hygieny
 • kožený pásek- kreativní mysl si dokáže s obyčejným páskem najít mnoho veselých možností využití. Obvykle se setkáváme s výpraskem a spoutáním (pásek lze použít k poutání libovolných končetin, při troše fantazie lze vytvořit skutečně funkční znehybnění celého těla), ale pásek může sloužit i k dalším hrátkám, dobrým příkladem je být smyslová deprivace, kde člověk není schopen vidět nebo slyšet okolní dění.
 • elektrické kabely- stejně jako pásek, i kabely mohou sloužit k výprasku nebo znehybnění
 • hřebeny, kartáče, pravítka, ramínka- všechny tyto a mnoho dalších předmětů mohou sloužit k udělení výprasku
 • šály, šátky, punčochy- ideální pro znehybnění submisivního člověka. Pro svou nenápadnost a "přátelskou" atmosféru, kterou navozují, jsou tyto předměty i ideálním katalyzátorem a zkoušečem míry zvrhlosti nového partnera. Při vzájemném zjišťování, jestli je partner otevřen experimentům, se svázání rukou šátkem zdá být tím nejlepším krokem. Ovšem je nutné nenechat se ukolébat- i nevinné svázání nylonovými punčochami může svázanou osobu vážně zranit ( viz. nervové zranění), proto je nutné, aby dominantní partner stále sledoval situaci a byl připraven k nouzovému řešení, pokud by vznikl problém.
 • svíčky- kapání vosku je pro mnoho osob velmi vzrušující a svíčky jsou k nalezení téměř ve všech domácnostech. I zde ale platí, že než začně dominantní osoba kapat vosk na svého partnera, musí nejprve ověřit teplotu vosku a míru pálení na vlastním těle. Svíčky se vyrábějí z různých materiálů a podle přísad se mění teplota tání- některé svíčky tají už při teplotě kolem 50 stupňů Celsia, ale jiné až kolem 70 stupňů. Rozdíl dvaceti stupňů se může zdát nevýznamný, ale použitím svíčky s vyšším teplotou tání lze způsobit i popáleniny. Osvědčeným postupem, jak seznámit partnera s použitím svíčky, je kapat na kůži z větší vzdálenosti- kapka vosku se při pádu vzduchem ochlazuje, čím déle kapka padá, tím je při dopadu chladnější. Pokud jsou reakce partnera příznivé, lze snižovat vzdálenost svíčky od kůže až k dosažení požadovaného efektu.
 • kolíčky na prádlo, kancelářské svorky- lze je připnout na libovolné části těla, nejoblíbenějšími místy jsou bradavky, labie nebo šourek. Je nutné vyzkoušet, jak pevný mají stisk, ale standartně se jedná o stisk sice bolestivý, ale bezpečný a nehrozí výrazné riziko zranění
 • kopřivy- nepatří sice k běžným předmětům v domácnosti, ale rostou téměř všude (pozor ovšem na sídlištích a hustě zabydlených oblastech- není moudré natrhat kopřivy v místech, kam chodí obyvatelé venčit psy) a jsou velmi užitečným pomocníkem, zejména v situacích, kdy nesmí po hrátkách zůstat na těle submisivní/masochisticky zaměřené osoby modřiny. Před použitím kopřiv je nutné ověřit, že osoba, na jejíž kůži k aplikaci dojde, netrpí alergií. Dále je dobré mít na paměti, že kopřivy nevydží moc dlouho čerstvé a žahavé- ideální je natrhat je skutečně až přímo před plánovanými hrátkami
 • lískové, březové nebo libovolné proutky a větvičky- opět, ani stromy nepatří v domácnosti mezi standartní vybavení, ale rostou téměř všude kolem lidských obydlí, jsou skvěle dostupné a velmi pádné. Je důležité pamatovat na bezpečnost- kvůli vyššímu riziku infekce se důrazně nedoporučuje používat přírodní materiály k výpraskům, při kterých dochází k porušení integrity kůže a krvácení.

Pomůcky domácí výroby

V okamžiku, kdy přestanou předměty každodenní potřeby splňovat očekávání, přichází na řadu (v případě manuální zručnosti) výroba vlastních pomůcek. Při jisté míře šikovnosti a znalostí lze podomácku vyrobit poměrně široké spektrum hraček, ale kutil by měl mít především na paměti bezpečnost. Je důležité pečlivě volit materiál a hlídat si jeho kvalitu, při opracovávání materiálů, jako je dřevo nebo kov, je nutné opracovávat je tak, aby byl povrch absolutně celistvý. Při práci se dřevem je důležité zvolit vhodnou povrchovou úpravu- nenalakované dřevo se obtížně udržuje čisté, ale nevhodně zvolený lak (nebo jiná úprava) mže oprýskat a způsobit nežádoucí zranění. Obecně platí, že než se člověk sám pustí do výroby pomůcek, měl by ty konkrétní pomůcky dobře znát, měl by mít dobrý přehled o vlastnostech, které má ta či ona hračka mít a měl by také vědět nejen k čemu slouží, ale také co konkrétně je výsledkem použití onoho předmětu.

Speciální pomůcky

Drtivá většina aktivních příznivců BDSM se dřív nebo později dostane k nákupu speciálních nebo profesionálních pomůcek. Může se jednat o nákup předmětů nesouvisejících se sexuálními aktivitami, nebo o kinky hračky specializovaných prodejců.

 • speciální pomůcky a rekvizity- jedná se o nákup pomůcek například ve zdravotnických potřebách, kde příznivci clinic sexu mohou pořídit bílé lékařské pláště, vyšetřovací pomůcky, cévky nebo irgátory na klystýr,
 • BDSM pomůcky v nespecializovaných prodejnách- běžného uživatele mohou zmást hračky, které jsou standartně dostupné v sítích sexshopů, přímo mezi regálem s nafukovacími pannami a venušinými kuličkami. Tyto pomůcky se vyznačují vysokou cenou a nízkou kvalitou- protože jsou vyráběny pouze za účelem zisku. Jejich výrobce často nemá ani nejmenší ponětí o praktikách, pro které je daný předmět určený, a nabízí spíše nezdařilou atrapu. Velmi často se stává, že pomůcky z klasického sexshopu neplní svou funkci- pouta se samovolně otevírají, důtky jsou tak jemné, že je submisivní/masochisticky orientovaný protějšek na svém těle ani nezaregistruje, použité materiály bývají často nekvalitní a se značně omezenou životností
 • BDSM pomůcky ve specializovaných prodejnách- při nákupu hraček v tematicky orientovaném sexshopu je jistá pravděpodobnost, že sám prodávající je příznivcem BDSM a že prodává kvalitní zboží od zkušených výrobců. Dobrým ukazatelem je jak design samotného obchodu, tak přístup prodávajícího- pokud svoje produkty dokáže v praxi prezentovat a nabízí zákazníkům poradenský servis, dá se předpokládat, že pomůcky z jeho obchodu budou sloužit dobře a dlouho. Nejlepším příkladem takového prodejce je www.bugshop.cz, kde lze nakoupit kvalitní a ověřené pomůcky a za jejich funkčnost a spolehlivost se zaručuje veřejné známý fanoušek BDSM Míla Bugtcher.